Czego nie wiesz o olejach roślinnych?

olej roslinny

Oleje roślinne to bardzo popularny surowiec. Stosowane są one w bardzo wielu gałęziach przemysłu. Przede wszystkim, znajdują one jednak zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i kosmetologicznym, a to za sprawą zdrowotnych właściwości, które posiadają. Olej z pestek winogron, olej arganowy – te nazwy wszyscy doskonale kojarzymy. Jakie są jednak jeszcze oleje roślinne? Poniższy artykuł przybliży wam właściwości oraz zastosowanie nieznany olejów roślinnych.

Czym jest ostropest plamisty i jak może mi pomóc?

Jednym z najmniej znanych olejów roślinnych, a zarazem takim, który ma bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, jest olej z ostropestu plamistego. Jest on naturalnym źródłem substancji, która odpowiada za prawidłową pracę naszej wątroby, a mianowicie – sylimaryny. Substancja ta, wykorzystywana jest w produkcji leków na wątrobę – uznawana jest za najskuteczniejszy naturalny składnik, który ją chroni. Sam tłoczony olej z ostropestu plamistego, doskonale sprawdza się także jako zabezpieczenie przed wystąpieniem zapalenia wątroby, wspomaga jej metabolizm, a także w dużej mierze odpowiada za regenerację komórek wątrobowych. Wdrożenie oleju z ostropestu plamistego do naszej diety, z pewnością uchroni nas przed występowaniem kamieni żółciowych. Więcej informacji na temat olejów roślinnych oleje roślinne – http://overlack.com.pl/. Olej ten może także wspomagać pracę naszego układu trawiennego, a także – co jest ciekawostką – przyczynia się on do zmniejszenia lub kompletnego zniwelowania, bólów migrenowych.

Olej z nasion pietruszki

Pietruszka jest takim składnikiem, którego używamy podczas codziennego gotowania. Dodajemy ją do zup i rosołów, a mamy i babcie, niejednokrotnie powtarzały, że „pietruszkę trzeba jeść, bo jest zdrowa”. Mało osób jednak wie, że z nasion pietruszki powstaje olej. Olej ten, jest bogaty w różne witaminy, takie jak chociażby A, K, czy witaminy z grupy B. Dzięki niemu, możemy np. zadbać o to, aby nasze włosy były zdrowe i silne. Olej ten, odznacza się też bardzo wysoką zawartością witaminy C, a co za tym idzie, włączając go do naszej diety, jesteśmy w stanie w naturalny sposób poprawić naszą odporność. U osób, u których występuje anemia, lekarze bardzo często zapisują suplementy diety, które w swoim składzie zawierają właśnie olej z pietruszki. Wszystko za sprawą tego, że olej ten jest bogaty w magnez i żelazo, a to niedobór tego drugiego, jest bardzo często przyczyną powstawania anemii. W przemyśle kosmetologicznym, olej z nasion pietruszki, jest stosowany przy produkcji kosmetyków, mających na celu poprawienie jędrności naszej skóry, a to za sprawą dużej zawartości przeciwutleniaczy. Związki te, opóźniają proces powstawania zmarszczek.

Olej z czarnuszki i jego zastosowanie

Jeśli pracujemy dużo przed komputerem, bądź też czytamy ogromne ilości książek, nasze oczy mogą męczyć się znacznie szybciej. Warto jest zatem pomyśleć, jak we właściwy sposób je chronić, a także – co spożywać, aby uniknąć występowania różnego rodzaju chorób oczu. Olej z czarnuszki wydaje się być tutaj wprost idealnym rozwiązaniem. Ma on także zbawienne działanie na nasz układ krążenia, ponieważ redukuje „zły cholesterol” a także obniża ciśnienie tętnicze krwi. Ponadto ma on szereg różnego rodzaju właściwości antyalergicznych, a także jest bogatym źródłem witaminy A i E.

Dodaj komentarz